İtalyan Lisesi’nin Tarihi

Osmanli imparatorlugu döneminde Genovalı, Venedikli ve Sicilyalilar Istanbul’un Haliç kıyılarında ve özellikle Galata semtinde ticaretle ugrasmak için padisahtan izin almislardi.
Bu bölgede yerlesen Italyan cemaatinin lisaninda genellikle Genova lehçesi hakim olduğundan, zengin aileler çocuklarinin ögrenimi için özel egitimciler tutmakta, fakir olanlarin egitimi ise Katolik din adamlari tarafindan yürütülmekteydi.

1861 yilinda Italyan diplomatlarin girisimi ile Istanbul’daki cemaat için, aksamlari faaliyet gösteren bir Italyan okulunun açilmasi saglandi. Ayni yilda kurulan hayir amaçli “Societa’ Operaia” adli isçi dernegi, açilan okulun yetersizligini göz önünde bulundurarak, Italya disindaki okullara karsi ilgi göstermeleri talebiyle Italyan Hükümeti nezdinde çesitli girisimlerde bulundu ve bunun neticesinde 1888 yilinda Polonya sokaginda “Kraliyet ilk ve ortaokulu” hizmete girdi.

“Kraliyet ilk ve Ortaokuluna”, 1895 yilinda Beyoglu Hayriye Caddesi’nde egitime açilan “Italyan Ticaret Okulu” baglandi. 1900 yilinda ise bu üç yillik Ticaret Okuluna, bir de dört yillik lise bölümü eklendi. Buradan mezun olanlar Italya Kralligi’nin ticaret yüksek okullari ile Napoli Dogu Bilimleri Enstitüsü ‘ne girmeye hak kazaniyorlardi. 1910-1911 döneminde Kraliyet ilk ve Ortaokuluna, Latince dersi okutulan, dört yillik bir bölüm eklenerek ortaokul siniflarini tamamlayici bir lise kismi olusturuldu. Okula Türk ögrencilerin kaydi da bu yillarda bas1adi.Italyan Okulu Türk-Italya savasi súresince ögretimine ara verdi. 1913/14 ögretim yilinda yeniden faaliyete geçmesine ragmen, 30 Nisan 1915 te bu defa da Birinci Dünya Savasi nedeniyle kapatildi. Savaştan sonra, 1919 yilinda, Italyan Ortaokulu ve Lisesi, o tarihte Avusturya Okulu olan, Tom Tom Kaptan Sokagindaki simdiki binasina tasindi.1920 yilinda Polonya sokagindaki Ticaret okulu ve lisesi de ayni binaya nakledildi. Bu sekilde Latince’nin okutuldugu bir ortaokul ve fen lisesi bölümüyle Ticaret Ortaokulu ve Ticaret Lisesi bölümlerinden olusan iki alanli bir ögretim kurumu hizmet vermeye basladi.Italyanca bilmeyen ögrencilere bu kurumda ögrenim olanagi saglamak için ayni yil hazirlik sinifi açildi. Okulun egitim ve ögretimi zaman içindeki degisiklik ve gelismeler çerçevesinde faaliyetini sürdürdü. Okulun Ticaret Bölümü 1966 yilinda kademeli olarak kapatildi.Bir yil hazirlik, üç yil ortaokul, dört yil lise olarak Klasik Fen alaninda egitim veren Özel Italyan Lisesi, ilkögretim Kanununun yürürlüge girmesiyle birlikte, ortaokul öncesi hazirlik sinifi lise óncesi hazirlik sinifi haline dönüstürerek Fen Bilimleri ve Türkçe-Matematik alanlarinda egitim ve ögretimine devam etmektedir.


Reklamlar